Minulé ročníky

2016


(Ne)bezpečně chytrá akce přinesla návštěvníkům 30. září 2016 nezapomenutelný zážitek. K Ostravské univerzitě se připojila také VŠB - Technická univerzita Ostrava, hasiči a policisté, kteří dokonale naplnili téma letošní Ostravské Noci vědců – bezpečnost. Rozmanitost obou univerzit nabídla návštěvníkům neotřelý program, který zabavil nejen děti, ale i studenty, rodiče nebo prarodiče.

 

Na fakultách Ostravské univerzity se odkrývala tajemství hladnovské štoly a luštily se zašifrované zprávy. Kyberloupežníka jste mohli dopadnout na Pedagogické fakultě a předat ho rovnou policejním psům v zábřežském areálu. Tam také proběhly ukázky sebeobrany pro ženy. Na odlehčenou byla připravena filmová projekce v letním kině. Kampus VŠB-TUO otevřel brány laserového bludiště a někde ukryl radioaktivní zdroj, který bylo potřeba zlikvidovat! K tomu mohl pomoct superpočítač, ale ten ajťáci schovali na tajné místos. Po promocích na Ekonomické fakultě jste rovnou mohli skočit do redaktorského křesla a vyzkoušet si práci v médiích. Ostravské planetárium odhalilo tajemství vesmíru a pohltilo návštěvníky krásami hvězdného nebe.

 

2015


V pátek 25. září 2015 se Ostravská noc vědců zahalila do světla a připojila se tak k celoevropskému tématu – světlo. Rok 2015 je totiž Organizací spojených národů vyhlášen jako Mezinárodní rok světla. Na čtyřech místech Ostravy byl pro malé i velké připraven bohatý program, o který se zasloužily fakulty Ostravské univerzity. Nahlédnout do kuchyně vědců přišlo přes tři tisíce návštěvníků.

 

Na Přírodovědecké fakultě jste se mohli houpat v rytmu hudby a užívat si jedinečnou laserovou diskotéku. Medvídkova nemocnice byla připravena zachraňovat ty nejmenší, ale i pro dospělé návštěvníky si Lékařská fakulta připravila workshop první pomoci. S Fakultou sociálních studií jste mohli konat dobro a vytvořit si vlastní poukaz na „noc v noclehárně“. A ten pak darovat člověku bez domova. Pedagogická fakulta si posvítila na vaše mozky a pomocí přístroje „oční stopař“ zjišťovala, jestli umíte lhát nebo co o vás prozrazuje zrak. Strachem se probouzeli návštěvníci, kteří zavítali na Filozofickou fakultu. K vidění byla výstava zoufalých studentských kreseb z obávaných zápočtových testů či mučící školní pomůcky z minulých století. O hudební program se postarala Fakulta umění.