Minulé ročníky

2017

 

Ostravská Noc vědců 6. října 2017 propojila hned 4 instituce, a sice Ostravskou univerzitu, Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava, Moravskoslezskou vědeckou knihovnu Ostrava a Svět Techniky v Dolní oblasti Vítkovice.

I tentokrát Ostravská Noc vědců naplnila očekávání a tematicky doslova zmobilizovala celou Ostravu. Celkem 15 programových míst, které byly rozesety po celém městě, bylo propojeno kyvadlovou dopravou, která byla pro všechny návštěvníky zdarma.

 

Celková návštěvnost ONV se pohybovala těsně pod hranicí 8 tisíc návštěvníků, což je téměř o polovinu více než v loňském roce. Zejména nás však těší vyšší návštěvnost středoškoláků a mladé generace nad 15 let obecně.

To nejlepší z celkového programu (dle odpovědí návštěvníků): Luminiscenční show, přednášky, barvitá témata, mobilita v biologii (masožravky, včelín), virtuální realita ve výuce, malování na vodní hladinu, celý program Planetária a Superpočítače, kvadroptéra ovládaná gesty a mnoho dalšího.

 

2016


(Ne)bezpečně chytrá akce přinesla návštěvníkům 30. září 2016 nezapomenutelný zážitek. K Ostravské univerzitě se připojila také VŠB - Technická univerzita Ostrava, hasiči a policisté, kteří dokonale naplnili téma letošní Ostravské Noci vědců – bezpečnost. Rozmanitost obou univerzit nabídla návštěvníkům neotřelý program, který zabavil nejen děti, ale i studenty, rodiče nebo prarodiče.

 

Na fakultách Ostravské univerzity se odkrývala tajemství hladnovské štoly a luštily se zašifrované zprávy. Kyberloupežníka jste mohli dopadnout na Pedagogické fakultě a předat ho rovnou policejním psům v zábřežském areálu. Tam také proběhly ukázky sebeobrany pro ženy. Na odlehčenou byla připravena filmová projekce v letním kině. Kampus VŠB-TUO otevřel brány laserového bludiště a někde ukryl radioaktivní zdroj, který bylo potřeba zlikvidovat! K tomu mohl pomoct superpočítač, ale ten ajťáci schovali na tajné místos. Po promocích na Ekonomické fakultě jste rovnou mohli skočit do redaktorského křesla a vyzkoušet si práci v médiích. Ostravské planetárium odhalilo tajemství vesmíru a pohltilo návštěvníky krásami hvězdného nebe.

 

2015


V pátek 25. září 2015 se Ostravská noc vědců zahalila do světla a připojila se tak k celoevropskému tématu – světlo. Rok 2015 je totiž Organizací spojených národů vyhlášen jako Mezinárodní rok světla. Na čtyřech místech Ostravy byl pro malé i velké připraven bohatý program, o který se zasloužily fakulty Ostravské univerzity. Nahlédnout do kuchyně vědců přišlo přes tři tisíce návštěvníků.

 

Na Přírodovědecké fakultě jste se mohli houpat v rytmu hudby a užívat si jedinečnou laserovou diskotéku. Medvídkova nemocnice byla připravena zachraňovat ty nejmenší, ale i pro dospělé návštěvníky si Lékařská fakulta připravila workshop první pomoci. S Fakultou sociálních studií jste mohli konat dobro a vytvořit si vlastní poukaz na „noc v noclehárně“. A ten pak darovat člověku bez domova. Pedagogická fakulta si posvítila na vaše mozky a pomocí přístroje „oční stopař“ zjišťovala, jestli umíte lhát nebo co o vás prozrazuje zrak. Strachem se probouzeli návštěvníci, kteří zavítali na Filozofickou fakultu. K vidění byla výstava zoufalých studentských kreseb z obávaných zápočtových testů či mučící školní pomůcky z minulých století. O hudební program se postarala Fakulta umění.