Noc vědců / Ostravská noc vědců

Noc vědců je vědecko-popularizační akce, která zábavnou formou dává lidem příležitost poznávat vědu, hrát si s ní, pochopit mnohé jevy a vyzkoušet si různé vědecké pokusy. Vždy na přelomu září a října na jeden večer otevírá brány vědeckých institucí a univerzit a dává příležitost poznat blíže vědce, jejich práci a zejména její důležitost pro naši společnost. V České republice se Noc vědců koná již od roku 2005, od té doby se akce rozšiřuje do dalších měst a získává na popularitě u všech věkových kategorií – baví totiž jak ty nejmenší, tak i dospělé. Chytré zábavě se totiž žádné meze nekladou.

 

Ostravský tým se v roce 2018 stal celonárodním koordinátorem Noci vědců.  Zatím poslední ročník Noci vědců proběhl 5. 10. 2018 na 20 místech v Ostravě. Už teď pro vás připravujeme Noc vědců 2019, a to na téma Šetrně k planetě.

 

Ostravská noc vědců

 

Ostrava si svou každoroční dávku vědeckého poznávání dopřává už od roku 2013. Z původně relativně drobné akce při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity se vyklubala událost, která vědou proplétá doslova celou Ostravu. Díky spolupráci dvou ostravských univerzit (Ostravská univerzita i VŠB – Technická univerzita Ostrava) jsou stanoviště Ostravské noci vědců ve všech městských částech a nabízejí až neuvěřitelně rozmanitá témata (od kouzel techniky až po přírodní zázraky). Letos se také připojil Svět techniky a Moravskoslezská vědecká knihovna Ostrava. Navíc mezi všemi stanovišti funguje kyvadlová doprava, která je zdarma, stejně jako veškerý program Ostravské noci vědců.